دیدنی های ایروان ارمنستان

ارمنستان که همسایه ی شمالی ایران میباشد سرزمینی کوهستانی با طبیعتی بکر و مملو از رودخانه های بزرگ و کوچک و دریاچه ها و دره های سرسبز با پوشش گیاهی ناب بخصوص در مناطق کوهستانی پوشیده از درختان کاج وسرو و صنوبر ، یکی از بهترین طبیعت ها را در بین کشورهای اطرافمان دارد.ارمنستان این سالها پیشرفت زیادی در صنعت توریسم داشته و یکی از مقاصد گردشگری سفر ایرانیان نیز در کنار استانبول سفر به ایروان با تهیه بلیط لحظه آخری ایروان میباشد.در ادامه با راه به راه همراه شوید تا مهمترین جاذبه های ایروان را برایتان معرفی کنیم.

دریاچه سوان

که یکی از بزرگترین دریاچه های اب شیرین در جهان است در ارتفاع دوهزارمتری از سطح دریا در استان گغارکونیک واقع است.منطقه اطراف ان با رسیدگی هایی که به ان شده یک منطقه توریستی مهم در ارمنستان بشمار میرود.اب این دریاچه از بهم پیوستن ده ها رو که بدان میریزند تامین شده و مقدار زیاد ان تبخیر شده و نهایتا یکرود از ان خارج  وبه دشت های ارارات سرازیر میشود. .از دیدنی های اتاریخی اطراف ان میتوان به گورستان نوراتوس، صومعه ناواک و بنای ادزابرد اشاره کرد.با رفتن به این منطقه میتوان سوار قایق های تفریحی دریاجه شد وماهیگیری کرد همچنین ماهی های خوشمزه این دریاچه را در رستوران های ان تست کنید.اقامتگاه های مختلفی در اطراف دریاچه بنا شده اند بعلاوه به مجموع تفریحی سوارکاری و زمین تنیس نیز میتوانید سربزنید.

هزارپله یا کاسکاد

این مجموعه شامل موزه ایست که در داخل بنایی پله ای شکل طراحی شده و در بالای پله ها ابشاری وجود دارد که با زیبایی تمام از بالا بصورت طبقاتی سرازیر شده و با پیمودن کل پله ها به ابتدای ابشار میرسید و در داخل بنایی که زیر ابشار قرار دارد میتوانید با پله های برقی بلالا روید و از موزه کافسجیان  ، سالن نمایش و دست سازه های هنری معاصر هنرمندان ارمنستان دیدن کنید.

گارنی

معبدیست که در دهکده گارنی در نزدیکی ایروان قراردارد و گواهی بر تمدن پیش از مسیحیت ارمنستان میباشد.در ان زمان به فرمان پادشاه تیرادتس اول باری الهه ی خورشید بنا شدو بعد ها پس از ورود مسیحیت بعنوان استراحتگاه خانواده پادشاه تغییر کاربری داد.


نوراوانک

یکی از صومعه های باستانی  با ارزش اطراف ایروان است و در نوع خود زیباترین صومعه در دنیاست.کلیسای مادر مقدس در همین مکان قرار داردو بسیار مورد احترام و محبوب ارمنی هاست.بنا بر روایات تاریخی این صومعه تنها بنایی بود که از حمله مغولان حفظ شد وانها این امر را کار خداوند میدانند.بهمین دلیل هرساله افراد زیادی برای بازدید از این صومعه دیدنی با اجرهای قرمز در تور ارمنستان پس از تهیه بلیط هواپیما ایروان میایند.

گیومری

شهری توریستی در نزدکی ایروان بوده که با تور های نیمروزه ای که در ایروان همیشه وجود دارند میتوانید در این شهر از قلعه سیاه و مجسمه مادر ، موزه اجتماعی، موزه معماری ارمنستانف خانه سرگی مرکروف ، منطقه کومایری و موزه خواهران اسلامزیان و هزاران بنای باستانی در ان منطقه بازدید کنید.گفتنیست معماری خانه های منطقه کومایری بسیار جالب بوده وواقعا این منطقه ارزش دیدن ردارد.

کلیسای گغارت

در قسمت جنوبی ایروان کمی ازشهر خارج شوید به این مکان میرسید و ساخت ان سالها طول کشید و در کناره رود ازاد در دره گغارت توسط دو خاندان زاکریان و پروشیان بنا شده است.و شاملدو کلیسای بیرونی و درونی ست.

جرموک

منطقه ای گردشگری و تفریحی با طبیعتی فوقالعاده و مطبوع ترین اب و هوا به همراه چشمه های اب گاز دار جرموک است که اب ان دارای خواص درمانی فراوان بوده و بینهایت پرطرفدار در بین مردم ارمنستان است و سابقه ی درخشانی از قرون وسطی تاکنون برای مردم داشته.از اینرو هتل ها و اقامتگاه هایی برای استفاده مسافران از اب چشمه ها در سرتاسر شهر جرموک ساخته شده است.

دره گلها

این دره زیبا در نواحی شمالی ایروان قراردارد و تابستانها طبیعتی پراز گل های وحشی رنگارنگ داشته و بسیار دیدنی میشودو از طرفی با شروع زمستان و فصل سرما پوشیده از برف شده و مناسب اسکی. از اینرو در ان پیست اسکی ، هتل ها، تل سیژ و سالن های ورزشی احداث شده .از جاذبه های تاریخی این منطقه میتوانبه چند کلیسا ، چند مقبره از پادشاهان ارمنستان باستان و ارامگاه افراد مشهور اشاره کرد.برای رفتن به این دره اگر در تابستان به ایروان سفر میکنید پس از خرید بلیط ایروان حتما برنامه ریزی کنید.

یادبود قتل عام

این بنا برای یادبود قتل عام ارمنی ها در سال 1915 ساخته شد و شامل موزه و مستندات تاریخی مربوط به فاجعه قتل عام 1915 ، دیواری از مستندات قتل عام در استانهای ارمنستان، باغچه های درختان کاجی که هر یک توسط افراد مهم سیاسی فرهنگی کاشته شده اند،و از همه مهمتر بخشی شامل دوازده ستون بیاد دورازده ایالت ارمنستان که قتل عام در انها انجام گرفت میباشدو اتشی بیاد شهدای ارمنی د این محل همیشه روشن است.

 

 


عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبر نامه راه به راه از جدیدترین بلیط ها با خبر شوید