مسافرت از دیرباز جزو تفریحات مهم خانواده ها بوده در همه جای دنیا جایگاه ویژه ای در زندگی  افراد دارد . برخی سفر با وسیله شخصی و بعضی دیگر با سایر وسایل حمل و نقل مانند هواپیما،قطار و اتوبوس را ترجیح می دهند.البته در بسیاری از موارد و در سفرهای با مسافت طولانی عملا هواپیما به عنوان گزینه مناسب مطرح است.

برای مسافرتهای به ویژه خارجی،افراد هم می توانند پکیج تور شامل بلیط،هتل،ترانسفر و ... را یکجا از آزانسهای میافرتی خریداری کنند و هم می توانند به صورت مستقیم با خرید بلیط هواپیما و رزرو هتل به صورت آنلاین بدون نیاز به آژانسهای گردشگری خودشان برنامه ریزی سفر را انجام دهند.

همه چیز درباره بلیط هواپیما (لازمتون میشه !)

حدود 2400 سال پیش ، پس از آنکه اولین بادبادک در چین ساخته شد همواره رویای پرواز در آسمان بیکران در ذهن برخی مردم وجود داشت و بعدها بادبادک ها به کایت های بزرگتر تبدیل شدند و همچنان این تلاش ها در طی قرنها ادامه یافت تا اینکه در قرن هفدهم اولین بالون ساخت بشر توسط مونتگلفیرز در آسمان شهر پاریس به پرواز درامد وبعنوان اولین تجربه پرواز بشری در تاریخ ثبت گردید.

سالها بعد در آمریکا دو برادر آمریکایی با نام های ویلبر و ارویل  رایت تلاشهای بسیاری برای ساخت گلایدر هاو وسایل نقلیه موتور دار و قابل کنترل انجام دادند و پس از چند تجربه ناموفق و انجام مطالعات بیشتر و پیگیری روش های محاسبات منطقی بالاخره موفق شدند در سال 1903 اولین هواپییمای خود را چند بار با موفقیت به پرواز درآورند و بدین ترتیب تجربه پرواز بشری مدیون تلاشهای برادران رایت شد.

چند سال بعد محققان زیادی هواپیما ها را ارتقا دادند تا اینکه اوین هواپیمای جت در جنگ جهانی دوم با موفقیت پرواز کرد و بعدها هواپیما های مسافر بری نیز به روی کار آمدند و بدین ترتیب صنعت حمل و نقل گسترش و تکامل پیدا کرد ، به طوری که  با مسافرت های هوایی از این سوی دنیا به آن سوی دنیا فقط در عرض چند ساعت بجای چندین روز  پیشرفت بسیاری در زندگی جوامع ایجاد شد و این خود زمینه ساز تحولی عظیم در صنعت گردشگری در آینده ی نزدیک شد.

حال در ادامه برخی توضیحات و اصطلاحات مفید در خصوص سفر های هوایی که قطعا به کارتان خواهد آمد  برایتان شرح داده خواهد شد :

بلیط هواپیما چیست ؟

بلیط هواپیما ((Airline ticket برگه ایست که بعنوان سندی دال بر خریداری یک صندلی هواپیما در پرواز میباشد و این بلیط فقط توسط شرکت های هواپیمایی و یا سایتهای روزو بلیط مانند راه به راه ،  معتبر  قابل خریداریست و پس از نشان دادن بلیط در فرودگاه به شما کارت پرواز داده خواهد شد.

انواع بلیط هواپیما

کلا دو دسته بلیط برای هواپیما موجود است :بلیط چارتر و بلیط سیستمی

بلیط سیستمی بطور مستقیم و بدون واسطه بلیط هواپیما از شرکت های هوایی خریداری میشود.

بلیط چارتر (Charter) هم بلیطیست که در آن یک آژانس هواپیمایی  تمام یا بخشی از صندلی های هواپیما را در یک پرواز از قبل خریداری کرده است و سپس آنرا به مسافران خود میفروشد .بدیهی ست در صورت خرید چندین عدد بلیط بصورت یکجا آژانس میتواند هر بلیط را در طول مدتی معین به بهای کمتری و یا با تخفیف به مشتریان خود بفروشد و بدین ترتیب این بلیط های چارتری در مقایسه با بلیط های سیستمی مقرون به صرفه خواهند بود و قیمت بلیط هواپیما در این حالت ارزانتر است.همچنین آژانس هواپیمایی در این نوع بلیط ها مسئولیت ظرفیت صندلی های هواپیما را بر عهده خواهد داشت که در برخی مواقع که سفر ها کاهش پیدا میکند یا مشتری کم است میتواند بهای بلیط را با تخفیف بیشتری در اختیار مشتریان خود قرار دهد. برای آنکه بلیط ارزان هوپیما  را بخرید پیشنهاد می شود از این بلیط های چارتری استفاده کنید.

نکته دیگری که درباره تفاوت دو نوع بلیط ذکر شده میباشد اینست که بلیط های سیستمی قابلیت پس دادن در شرایط تعریف شده را دارند ولی بلیط های چارتری خیر.یعنی قابلیت کنسلی و تغییر نام مسافر و تغییر تاریخ پرواز نیز شامل بلیط چارتر هواپیما  نخواهد شد و همچنین تنوع پرواز ها برای تغییر زمان آنها بالا خواهد بود.

همچنین بلیطهای سیستمی برای کودکان مابین 2 تا 12 سال ده درصد تخفیف دارد ولی بلیط چارتری برای این گروه ندارد . ولی در هر دو نوع برای نوزادان زیر 2 سال 90 درصد تخفیف وجود دارد . البته بلیط هواپیما خارجی و بلیط هواپیما داخلی نیز تقسیم بندی دیگری در همین زمینه است.

بلیط های یک طرفه

بلیط هایی هستند که فقط شامل یک پرواز از مبدا به مقصد میباشند.مثیل کسی باری همیشه از کشوری به کشور دیگر مهاجرت میکند کافسیت از راه به راه بلیط یکطرفه به کشور مقصد خود را تهیه کند .

بلیط های دارای توقف اجباری در مسیر

در این بلیط ها  بخاطر دلایلی از قبیل سوخت گیری کردن و یا تغییر دادن هواپیما مسافرمجبور است یک توقف داشته باشد .

بلیط های رفت و برگشت

این بلیط ها شامل ترک مبدا و رسیدن به مقصد و نهایتا برگشت به همان مبدا اولیه میباشد مانند تمامی تور های ترکیه و تور های ارمنستان و سایر تورهای گردشگری که میتوانید از راه به راه تهیه کنید.

بلیط های رفت و برگشت با مقصدی متغیر

یعنی مسافر از مبدا به مقصد رسیده و سپس از مقصدی دیگر به مبدا باز میگردد. برای مثال مسافران تور ترکیه ابتدا بلیط رفت تهران به استانبول را تهیه کنند و بلیط برگشتشان از آنکارا به تهران باشد.

بلیط های رفت و برگشتی با بیش از یک توقف

این بلیط ها نیز کاربردشان برای تورهای گردشگری میباشد زیرا گردشگران برای بازدید از چند شهر و یا چند کشور میتوانند چند توقف چند روزه داشته باشند و در زمان مشخص به مبدا باز گردند.این بلیط ها به دو دسته رفت و برگشت دو مقصدی و رفت و برگشت شامل سه مقصد توسط راه به راه صادر خواهند شد.

در رفت و برگشت دومقصدی بدین صورت است که بلیط به صورت یک پکیج درامده و لازم نیست شما دو بلیط یک طرفه درخواست کنید همچنین تهیه این بلیط ها از راه به راه مقرون به صرفه تر خواهد بود.و در رفت و برگشت سه مقصدی هم شما میتوانید به سه مقصد متفاوت سفر کنید و آنرا همچنان در یک پکیج هوایی اقتصادی تهیه کنید.

بلیط های کلاس ترکیبی

به معنای اینست که شما میتوانید در طول پرواز های مختلف کلاس های پروازی متفاوتی را از قبیل پرواز های ممتاز یا فرست کلاس و یا بیزینس کلاس را داشته باشید .

بلیط های بین المللی ایرپس

این بلیط ها را هم برخی از آژانس های مسافرتی و در بعضی از کشورها ارائه می شود. در این نوع بلیط، مسافر می تواند بین چند فرودگاه مشخص  به زمان دلخواه خود پرواز داشته باشد.

با خرید بلیط هواپیما از سایت راه به راه می توانید مناسبترین قیمتها را ببینید و بلیط لحظه آخری  هواپیما  انتخاب کنید.

****

سانتورینی بهشت عاشقان اروپا
جزیره سانتورینی واقع در کشور یونان و دریای اژه یکی از زیباترین جزایر یست که این روز ها عکس ها و تصاوریرش در فضاهای مجازی به چشم همه خورده و افراد بسیاری همه روزه از سراسر دنیا به یونان سفر میکنند تا از نزدیک زیبایی های منحصر به فرد سانتورینی و اطرافش را دیده و بهترین اوقات تعطیلات خود را در انجا سپری کنند . این جزیره با قرار گیری در منطقه تاریخی و قدیمی تیرا به نام تیرا هم معروف میباشد و در جنوب یونان قرار گرفته .اتشفشانی در این جزیره وجود دارد که قرنها پیش فوران کرد و حاصل ان بوجود امدن چند جزیره در یونان بود که سانتورینی یکی از انهاست که در اثر خشک شدن وپایین رفتن اب دریا به در طی سه هزار سال بوجود امد.به واسطه ی ابو  هوای خوب و معتدل و خاک غنی و واحصلخیز اتشفشانی جزیره محصولات کشاورزی بسیار مرغوب و نادری در این منطقه کاشت و پرورش داده میشود که یکی از انها گوجه فرنگی و سبزیجات میباشد . به همین دلیل غذاهای سانتورینی بسیار خوش طعم و مزه های منحصر بفردی دارند . ساکنین این جزیره از ابیتدا ماهیگیر بوده اند و به مرور زمان با رفت و امد و شناخته شدن ان در ان اقامتگاه ها و هتل هایی احداث گردید تا اینکه با جهانی شدنش امروزه به  یکی از بهشتی ترین جاهای دنیا برای گذراندن تعطیلات و اقامتگاه مرفهین تبدیل گشته است .اب  وهوا در فصل بهار بسیار ملایم مطبوع و خنک میباشد و با شروع تابستان هوا رو به گرما رفته و تا مهر ماه این وضعیت ادامه دارد .از اینرو یکسری از گردشگران در بهار و تعداد کثیری هم در فصل تابستان به انجا سفر میکنند تا بتوانند از امکانات ساحلی و افتاب گرفتن تفریحات و خوش گذرانی های شبانه جیزره بهره مند شوند .نا گفته نماند در فصل بهار نیز بارندگی در منطقه تیرا و جزایرش رایج است .در پاییز هوای تیرا خنک و روبه سردی رفته و در زمستان که کلا جزایر منطقه سرد همراه با بارش برف هست بسیار مسافرت به سانتورینی کم میشود .
 دهکد ثرا
در مرکز یا قلب سانتورینی قرار دارد و مهمترین رکن بازدید جزیره را تشکیل میدهد که شامل خانه اهی کوچک و دوبلکس با تراس های پر از گل و معماری مکعبی شکل میباشد .این محل پر از کوچه های باریکیست که اصلا خودرو در ان ترددنداشته و با گردش در کوچه پس کوچه ها که به سایه درختان گل کاغذی و رز و گل های وحشی خنک  مطبوع میشود میتوان کافه ها بوتیک ها و مغازه های کوچکی را با همان معماری سبک خانه ها یافت و در انها نشست و خرید کرد و سوغاتی های رنگارنگ را تماشا کرد .همچنین در این منطقه چندین کلیسا و صومعه وجو دارد که گنبد هایشان به رنگ آبی و یا فیروز های بوده و سبک رنگ و معماری بنا ها هارمونی خاصی را در دید بینندها ایجاد میکند .هم اکنون بسیاری خانه در ثرا به اقامتگاه هایی برای مسافرا تبدیل گشته که انهایی که دوست دارند در این شهر بمانند بتوانند در هتل های خانگی اقامت داشته و با فرصت بیشتری به گشت و گذار در انجا بپردازند .چون ثرا مسیری شیب دار دارد میتوان از تراموا ها استفاده کرد و یا سوار چارپایانی شد که شما را به انجا میبرند .

 


عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبر نامه سفر باتو از جدیدترین تورها با خبر شوید