مسافرت از دیرباز جزو تفریحات مهم خانواده ها بوده در همه جای دنیا جایگاه ویژه ای در زندگی  افراد دارد . برخی سفر با وسیله شخصی و بعضی دیگر با سایر وسایل حمل و نقل مانند هواپیما،قطار و اتوبوس را ترجیح می دهند.البته در بسیاری از موارد و در سفرهای با مسافت طولانی عملا هواپیما به عنوان گزینه مناسب مطرح است.

برای مسافرتهای به ویژه خارجی،افراد هم می توانند پکیج تور شامل بلیط،هتل،ترانسفر و ... را یکجا از آزانسهای میافرتی خریداری کنند و هم می توانند به صورت مستقیم با خرید بلیط هواپیما و رزرو هتل به صورت آنلاین بدون نیاز به آژانسهای گردشگری خودشان برنامه ریزی سفر را انجام دهند.

همه چیز درباره بلیط هواپیما (لازمتون میشه !)

حدود 2400 سال پیش ، پس از آنکه اولین بادبادک در چین ساخته شد همواره رویای پرواز در آسمان بیکران در ذهن برخی مردم وجود داشت و بعدها بادبادک ها به کایت های بزرگتر تبدیل شدند و همچنان این تلاش ها در طی قرنها ادامه یافت تا اینکه در قرن هفدهم اولین بالون ساخت بشر توسط مونتگلفیرز در آسمان شهر پاریس به پرواز درامد وبعنوان اولین تجربه پرواز بشری در تاریخ ثبت گردید.

سالها بعد در آمریکا دو برادر آمریکایی با نام های ویلبر و ارویل  رایت تلاشهای بسیاری برای ساخت گلایدر هاو وسایل نقلیه موتور دار و قابل کنترل انجام دادند و پس از چند تجربه ناموفق و انجام مطالعات بیشتر و پیگیری روش های محاسبات منطقی بالاخره موفق شدند در سال 1903 اولین هواپییمای خود را چند بار با موفقیت به پرواز درآورند و بدین ترتیب تجربه پرواز بشری مدیون تلاشهای برادران رایت شد.

چند سال بعد محققان زیادی هواپیما ها را ارتقا دادند تا اینکه اوین هواپیمای جت در جنگ جهانی دوم با موفقیت پرواز کرد و بعدها هواپیما های مسافر بری نیز به روی کار آمدند و بدین ترتیب صنعت حمل و نقل گسترش و تکامل پیدا کرد ، به طوری که  با مسافرت های هوایی از این سوی دنیا به آن سوی دنیا فقط در عرض چند ساعت بجای چندین روز  پیشرفت بسیاری در زندگی جوامع ایجاد شد و این خود زمینه ساز تحولی عظیم در صنعت گردشگری در آینده ی نزدیک شد.

حال در ادامه برخی توضیحات و اصطلاحات مفید در خصوص سفر های هوایی که قطعا به کارتان خواهد آمد  برایتان شرح داده خواهد شد :

بلیط هواپیما چیست ؟

بلیط هواپیما ((Airline ticket برگه ایست که بعنوان سندی دال بر خریداری یک صندلی هواپیما در پرواز میباشد و این بلیط فقط توسط شرکت های هواپیمایی و یا سایتهای روزو بلیط مانند راه به راه ،  معتبر  قابل خریداریست و پس از نشان دادن بلیط در فرودگاه به شما کارت پرواز داده خواهد شد.

انواع بلیط هواپیما

کلا دو دسته بلیط برای هواپیما موجود است :بلیط چارتر و بلیط سیستمی

بلیط سیستمی بطور مستقیم و بدون واسطه بلیط هواپیما از شرکت های هوایی خریداری میشود.

بلیط چارتر (Charter) هم بلیطیست که در آن یک آژانس هواپیمایی  تمام یا بخشی از صندلی های هواپیما را در یک پرواز از قبل خریداری کرده است و سپس آنرا به مسافران خود میفروشد .بدیهی ست در صورت خرید چندین عدد بلیط بصورت یکجا آژانس میتواند هر بلیط را در طول مدتی معین به بهای کمتری و یا با تخفیف به مشتریان خود بفروشد و بدین ترتیب این بلیط های چارتری در مقایسه با بلیط های سیستمی مقرون به صرفه خواهند بود و قیمت بلیط هواپیما در این حالت ارزانتر است.همچنین آژانس هواپیمایی در این نوع بلیط ها مسئولیت ظرفیت صندلی های هواپیما را بر عهده خواهد داشت که در برخی مواقع که سفر ها کاهش پیدا میکند یا مشتری کم است میتواند بهای بلیط را با تخفیف بیشتری در اختیار مشتریان خود قرار دهد. برای آنکه بلیط ارزان هوپیما  را بخرید پیشنهاد می شود از این بلیط های چارتری استفاده کنید.

نکته دیگری که درباره تفاوت دو نوع بلیط ذکر شده میباشد اینست که بلیط های سیستمی قابلیت پس دادن در شرایط تعریف شده را دارند ولی بلیط های چارتری خیر.یعنی قابلیت کنسلی و تغییر نام مسافر و تغییر تاریخ پرواز نیز شامل بلیط چارتر هواپیما  نخواهد شد و همچنین تنوع پرواز ها برای تغییر زمان آنها بالا خواهد بود.

همچنین بلیطهای سیستمی برای کودکان مابین 2 تا 12 سال ده درصد تخفیف دارد ولی بلیط چارتری برای این گروه ندارد . ولی در هر دو نوع برای نوزادان زیر 2 سال 90 درصد تخفیف وجود دارد . البته بلیط هواپیما خارجی و بلیط هواپیما داخلی نیز تقسیم بندی دیگری در همین زمینه است.

بلیط های یک طرفه

بلیط هایی هستند که فقط شامل یک پرواز از مبدا به مقصد میباشند.مثیل کسی باری همیشه از کشوری به کشور دیگر مهاجرت میکند کافسیت از راه به راه بلیط یکطرفه به کشور مقصد خود را تهیه کند .

بلیط های دارای توقف اجباری در مسیر

در این بلیط ها  بخاطر دلایلی از قبیل سوخت گیری کردن و یا تغییر دادن هواپیما مسافرمجبور است یک توقف داشته باشد .

بلیط های رفت و برگشت

این بلیط ها شامل ترک مبدا و رسیدن به مقصد و نهایتا برگشت به همان مبدا اولیه میباشد مانند تمامی تور های ترکیه و تور های ارمنستان و سایر تورهای گردشگری که میتوانید از راه به راه تهیه کنید.

بلیط های رفت و برگشت با مقصدی متغیر

یعنی مسافر از مبدا به مقصد رسیده و سپس از مقصدی دیگر به مبدا باز میگردد. برای مثال مسافران تور ترکیه ابتدا بلیط رفت تهران به استانبول را تهیه کنند و بلیط برگشتشان از آنکارا به تهران باشد.

بلیط های رفت و برگشتی با بیش از یک توقف

این بلیط ها نیز کاربردشان برای تورهای گردشگری میباشد زیرا گردشگران برای بازدید از چند شهر و یا چند کشور میتوانند چند توقف چند روزه داشته باشند و در زمان مشخص به مبدا باز گردند.این بلیط ها به دو دسته رفت و برگشت دو مقصدی و رفت و برگشت شامل سه مقصد توسط راه به راه صادر خواهند شد.

در رفت و برگشت دومقصدی بدین صورت است که بلیط به صورت یک پکیج درامده و لازم نیست شما دو بلیط یک طرفه درخواست کنید همچنین تهیه این بلیط ها از راه به راه مقرون به صرفه تر خواهد بود.و در رفت و برگشت سه مقصدی هم شما میتوانید به سه مقصد متفاوت سفر کنید و آنرا همچنان در یک پکیج هوایی اقتصادی تهیه کنید.

بلیط های کلاس ترکیبی

به معنای اینست که شما میتوانید در طول پرواز های مختلف کلاس های پروازی متفاوتی را از قبیل پرواز های ممتاز یا فرست کلاس و یا بیزینس کلاس را داشته باشید .

بلیط های بین المللی ایرپس

این بلیط ها را هم برخی از آژانس های مسافرتی و در بعضی از کشورها ارائه می شود. در این نوع بلیط، مسافر می تواند بین چند فرودگاه مشخص  به زمان دلخواه خود پرواز داشته باشد.

با خرید بلیط هواپیما از سایت راه به راه می توانید مناسبترین قیمتها را ببینید و بلیط لحظه آخری  هواپیما  انتخاب کنید.

****

 

چند جاذبه کمتر دیده شده در استانبول

بازدید از قصر کوچوک سو

این قصر زیبا و تاریخی در منطقه آسیایی شهر استانبول قرار دارد به همین دلیل کمتر مورد توجه توریست ها قرار گرفته .قصر کوچوکسو در قرن هجدهم بنا شد ،  زمانی محل استراحت سلاطین پس از تفریح و شکار بوده و بعد از مدت ها به عنوان اقامتگاهی برای میهمانان خارجی و دولتی تبدیل گشت .با گذشت زمان دوباره تغییر کاربری داد وامروزه به عنوان موزه ای مورد بازدید عموم قرار میگیرد .پیشنهاد میکنیم در بازدید از مناطق اسیایی استانبول از این موزه گرانبها و تمام قسمت های جالبش دیدن کنید .

دیوار های قسطنطنیه

این دیوار های تاریخی که یادگاره ی دوره ی بیزانسیت در قرن پنجم میلادی ساخته شد ، به منظور حفاظت و حمایت از شهر که ان زمان استانبول نامش قسطنطنیه بود .خوشبختانه به مرور زمان وبا گذشت تاریخ  پر فراز ونشیب ترکیه این دیوار ها تقریبا جان سالم به در برده و امروزه تحت مراقبت و حفاظت قرار دارند و شما میتوانید با قطار هایی به نام یدیکوله به مکان دیوار قسطنطنیه رفته و از این بنای ارزشمند بازدید داشته باشید .

 

بازدید از محله های اصیل و قدیمی

محله اسکودار قلب قسمت آسیایی استانبول است. قدمت این محله و آثار تاریخی موجود در آن به سال ها پیش از میلاد باز می گردد. مساجد زیبا و چشم نواز، چشمه ها و عمارت های فوق العاده از مهمترین مکان هایی است که می توانید از بودن در آن ها لذت ببرید. دسترسی به این سمت از منطقه آسیایی استانبول بسیار مناسب است و به سادگی می توانید به اینجا بروید.مرکز خرید پرطرفدار این محل مرکز خرید کوزی در خیابان مشهور بغداد میباشد که لوکیشنی قوی دارد و مسافران و گردشگران علاوه بر گردش و تفریح در این خیابان مهم میتوانند در این مجموعه خرید های خود را انجام داده و از سایر امکانات رفاهی مانند فودکوررت و سنما و کافه های انجا بهره ببرند.همچنین در کوزی محوطه ای برای نگهداری کودکان وجود  داشته که والدین میتوانند با خیال راحت فرزندان خود را به انجا سپرده و در قسمت های دیگر مشغول خرید و گردش باشند.سومین مرکز تجاری محبوب با نام ویا پورت با قدری فاصله از دو مرکز خرید دیگر قرار گرفته است و از مزایا و شهرت ان میتوان به وسعت بیش از حد ان اشاره کرد.این مرکز خرید جزو بزرگترین مراکز استانبول  حتی کشور ترکیه است که در نوع خود جزو مدرن ترین و مجلل ترین مراکز تجاری در ترکیه به شمار میرود وتنوع برند و مارک های پوشاک و سایر اجناس در ان بالاست، همه روزه از ساعت ده صبح تا ده شب میتوانید به انجا بروید.

کافه رستوران حرم

یکی از کار های مهم در استانبول شکم گردی در رستوران و کافه های شهر است در رستوران و کافه حرم منوی کاملی از فیله های ماهی سرخ شده ، میگو های سوخاری بهمراه سبزیجات تازه، ماهیهای کبابی،و ماهی کولی در بین مشتریان ومردم ترکیه محبوبیت خاصی دراد ویکی از مطمئن ترین رستوران های کشور ترکیه میباشد. مدیریت ان نیز همواره در تلاش برای اشناکردن گردشگران  در بلیط هواپیما استانبول با خوراک محلی ترکیه بوده و خود ایشان در زمینه گدشگری و غذاهای بین الملل من جمله ترکیه همواره در کوشش بوده است.

گردشی در پارک ماکا

طبیعت گردی یکی از ارکان مهم گردش در تور استانبول میباشد به طوری که تقریبا هر مسافری در کنار بازدید از جاهای تاریخی و تفریحی حتما به حداقل یکی از این پارک ها رفته است. گوناگونی پارک ها از لحاظ مناظر طبیعی ، درختان و دریاچه ها و گل ها در استانبول زیاد است و تقریبا در هر جایشهر میتوان به یکی از انها دسترسی داشت.علاوه بر این خود شهروندان نیز برای گذراندنی اوقاتی بدون دغدغه و تجربه ی هوای پاک در دل طبیعت به این پارک ها سر میزنند. پارک ماکا در محله هاربیه است.این فضای زیبا با امکاناتی مثل استخر و تله کابین و گل های زیبایش دل هر گردشگری را میبرد و در ان علاوه بر لاین پیاده روی افراد مسیری برای سگ ها هم در نظر گرفته شده است منظره ماکا در فصل پاییز بخاطر داشتن گیاهان زیبایش بسیار چشمگیر خواهد شد و علاوه بر گردشگران عکاسان زیادی را به انجا می کشاند. بازدید از این پارک در تمام فصول سال بخاطر مناظر متفاوت در هر فصل به همه ی مسافران تور ارزان استانبول پیشنهاد میشود .

 

 

 


عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبر نامه سفر باتو از جدیدترین تورها با خبر شوید