مسافرت از دیرباز جزو تفریحات مهم خانواده ها بوده در همه جای دنیا جایگاه ویژه ای در زندگی  افراد دارد . برخی سفر با وسیله شخصی و بعضی دیگر با سایر وسایل حمل و نقل مانند هواپیما،قطار و اتوبوس را ترجیح می دهند.البته در بسیاری از موارد و در سفرهای با مسافت طولانی عملا هواپیما به عنوان گزینه مناسب مطرح است.

برای مسافرتهای به ویژه خارجی،افراد هم می توانند پکیج تور شامل بلیط،هتل،ترانسفر و ... را یکجا از آزانسهای میافرتی خریداری کنند و هم می توانند به صورت مستقیم با خرید بلیط هواپیما و رزرو هتل به صورت آنلاین بدون نیاز به آژانسهای گردشگری خودشان برنامه ریزی سفر را انجام دهند.

همه چیز درباره بلیط هواپیما (لازمتون میشه !)

حدود 2400 سال پیش ، پس از آنکه اولین بادبادک در چین ساخته شد همواره رویای پرواز در آسمان بیکران در ذهن برخی مردم وجود داشت و بعدها بادبادک ها به کایت های بزرگتر تبدیل شدند و همچنان این تلاش ها در طی قرنها ادامه یافت تا اینکه در قرن هفدهم اولین بالون ساخت بشر توسط مونتگلفیرز در آسمان شهر پاریس به پرواز درامد وبعنوان اولین تجربه پرواز بشری در تاریخ ثبت گردید.

سالها بعد در آمریکا دو برادر آمریکایی با نام های ویلبر و ارویل  رایت تلاشهای بسیاری برای ساخت گلایدر هاو وسایل نقلیه موتور دار و قابل کنترل انجام دادند و پس از چند تجربه ناموفق و انجام مطالعات بیشتر و پیگیری روش های محاسبات منطقی بالاخره موفق شدند در سال 1903 اولین هواپییمای خود را چند بار با موفقیت به پرواز درآورند و بدین ترتیب تجربه پرواز بشری مدیون تلاشهای برادران رایت شد.

چند سال بعد محققان زیادی هواپیما ها را ارتقا دادند تا اینکه اوین هواپیمای جت در جنگ جهانی دوم با موفقیت پرواز کرد و بعدها هواپیما های مسافر بری نیز به روی کار آمدند و بدین ترتیب صنعت حمل و نقل گسترش و تکامل پیدا کرد ، به طوری که  با مسافرت های هوایی از این سوی دنیا به آن سوی دنیا فقط در عرض چند ساعت بجای چندین روز  پیشرفت بسیاری در زندگی جوامع ایجاد شد و این خود زمینه ساز تحولی عظیم در صنعت گردشگری در آینده ی نزدیک شد.

حال در ادامه برخی توضیحات و اصطلاحات مفید در خصوص سفر های هوایی که قطعا به کارتان خواهد آمد  برایتان شرح داده خواهد شد :

بلیط هواپیما چیست ؟

بلیط هواپیما ((Airline ticket برگه ایست که بعنوان سندی دال بر خریداری یک صندلی هواپیما در پرواز میباشد و این بلیط فقط توسط شرکت های هواپیمایی و یا سایتهای روزو بلیط مانند راه به راه ،  معتبر  قابل خریداریست و پس از نشان دادن بلیط در فرودگاه به شما کارت پرواز داده خواهد شد.

انواع بلیط هواپیما

کلا دو دسته بلیط برای هواپیما موجود است :بلیط چارتر و بلیط سیستمی

بلیط سیستمی بطور مستقیم و بدون واسطه بلیط هواپیما از شرکت های هوایی خریداری میشود.

بلیط چارتر (Charter) هم بلیطیست که در آن یک آژانس هواپیمایی  تمام یا بخشی از صندلی های هواپیما را در یک پرواز از قبل خریداری کرده است و سپس آنرا به مسافران خود میفروشد .بدیهی ست در صورت خرید چندین عدد بلیط بصورت یکجا آژانس میتواند هر بلیط را در طول مدتی معین به بهای کمتری و یا با تخفیف به مشتریان خود بفروشد و بدین ترتیب این بلیط های چارتری در مقایسه با بلیط های سیستمی مقرون به صرفه خواهند بود و قیمت بلیط هواپیما در این حالت ارزانتر است.همچنین آژانس هواپیمایی در این نوع بلیط ها مسئولیت ظرفیت صندلی های هواپیما را بر عهده خواهد داشت که در برخی مواقع که سفر ها کاهش پیدا میکند یا مشتری کم است میتواند بهای بلیط را با تخفیف بیشتری در اختیار مشتریان خود قرار دهد. برای آنکه بلیط ارزان هوپیما  را بخرید پیشنهاد می شود از این بلیط های چارتری استفاده کنید.

نکته دیگری که درباره تفاوت دو نوع بلیط ذکر شده میباشد اینست که بلیط های سیستمی قابلیت پس دادن در شرایط تعریف شده را دارند ولی بلیط های چارتری خیر.یعنی قابلیت کنسلی و تغییر نام مسافر و تغییر تاریخ پرواز نیز شامل بلیط چارتر هواپیما  نخواهد شد و همچنین تنوع پرواز ها برای تغییر زمان آنها بالا خواهد بود.

همچنین بلیطهای سیستمی برای کودکان مابین 2 تا 12 سال ده درصد تخفیف دارد ولی بلیط چارتری برای این گروه ندارد . ولی در هر دو نوع برای نوزادان زیر 2 سال 90 درصد تخفیف وجود دارد . البته بلیط هواپیما خارجی و بلیط هواپیما داخلی نیز تقسیم بندی دیگری در همین زمینه است.

بلیط های یک طرفه

بلیط هایی هستند که فقط شامل یک پرواز از مبدا به مقصد میباشند.مثیل کسی باری همیشه از کشوری به کشور دیگر مهاجرت میکند کافسیت از راه به راه بلیط یکطرفه به کشور مقصد خود را تهیه کند .

بلیط های دارای توقف اجباری در مسیر

در این بلیط ها  بخاطر دلایلی از قبیل سوخت گیری کردن و یا تغییر دادن هواپیما مسافرمجبور است یک توقف داشته باشد .

بلیط های رفت و برگشت

این بلیط ها شامل ترک مبدا و رسیدن به مقصد و نهایتا برگشت به همان مبدا اولیه میباشد مانند تمامی تور های ترکیه و تور های ارمنستان و سایر تورهای گردشگری که میتوانید از راه به راه تهیه کنید.

بلیط های رفت و برگشت با مقصدی متغیر

یعنی مسافر از مبدا به مقصد رسیده و سپس از مقصدی دیگر به مبدا باز میگردد. برای مثال مسافران تور ترکیه ابتدا بلیط رفت تهران به استانبول را تهیه کنند و بلیط برگشتشان از آنکارا به تهران باشد.

بلیط های رفت و برگشتی با بیش از یک توقف

این بلیط ها نیز کاربردشان برای تورهای گردشگری میباشد زیرا گردشگران برای بازدید از چند شهر و یا چند کشور میتوانند چند توقف چند روزه داشته باشند و در زمان مشخص به مبدا باز گردند.این بلیط ها به دو دسته رفت و برگشت دو مقصدی و رفت و برگشت شامل سه مقصد توسط راه به راه صادر خواهند شد.

در رفت و برگشت دومقصدی بدین صورت است که بلیط به صورت یک پکیج درامده و لازم نیست شما دو بلیط یک طرفه درخواست کنید همچنین تهیه این بلیط ها از راه به راه مقرون به صرفه تر خواهد بود.و در رفت و برگشت سه مقصدی هم شما میتوانید به سه مقصد متفاوت سفر کنید و آنرا همچنان در یک پکیج هوایی اقتصادی تهیه کنید.

بلیط های کلاس ترکیبی

به معنای اینست که شما میتوانید در طول پرواز های مختلف کلاس های پروازی متفاوتی را از قبیل پرواز های ممتاز یا فرست کلاس و یا بیزینس کلاس را داشته باشید .

بلیط های بین المللی ایرپس

این بلیط ها را هم برخی از آژانس های مسافرتی و در بعضی از کشورها ارائه می شود. در این نوع بلیط، مسافر می تواند بین چند فرودگاه مشخص  به زمان دلخواه خود پرواز داشته باشد.

با خرید بلیط هواپیما از سایت راه به راه می توانید مناسبترین قیمتها را ببینید و بلیط لحظه آخری  هواپیما  انتخاب کنید.

****

 

 

 

معرفی چهار مکان تاریخی مهم در سفر به کوش آداسی

پرینه

در حدود چهل کیلومتری از مرکز شهر کوش آداسی به بقایای تاریخی شخری میرسید که در دو هزار و چهارصد سال پیش برای خود شهری متمدن و بزرگ در دوران حکومت یونان باستان بوده است .پرینه دارای مناظر طبیعی فوق الهاده زیبا و بکر در اطراف بقایای باستانی ست که توریست ها علاوه بر یازدید از شگفتی های تمدن و فرهنگ مردم دوران باستان میتوانند از طبیعت و دشت های بینیز و چشم نواز انجا عکاسی کرده و ساعات تکرار نشدنی را با حال و هوایی متفاوت در یکی از خوش اب و هوا ترین سایت های تاریخی ترکیه بگذرانند . به علاوه معبدی بزرگ به نام معبد آتنا که از خدایان یونان باستان است در این محوطه قرار گرفته و معماری منحصر به فردو  خیره کننده ای دارد . آمفی تئاتر باستانی نیز در این منطقه قرار گرفته که همچنان به شکوه و زیبایی خود پس از گذشت قرنها باقی مانده است .

میلتوس

پس از یازدید از پرینه میتوانید از شهر بندری کوچک میلتوس که یادگاره ی دوران هلنی رم باستان است دیدن کنید . به علاوه به خاطر موقعیت حساس جغرافیایی و اقتصادی این منطقه در دوران های مختاف تارخ همواره مورد توجه حکومت های متععد بوده و به همین دلیل بقایا و اثار با ارزشی در این بندرگاه تاریخی به چشم میخورد که هریک مربوط به دوره ای خاص از تمدن بشری در انجاست.

از دوره های رم باستان و یونان قدیم گرفته تا حکومت سلجوقیان و عثمانیان و ... هر یک اثار تاریخی فراوانی را در این منطقه بر جای گذاشته اند که میتوان به امفی تئاتر باستانی و برج و دروازه های معبد و خود معبد آپولو اشاره کرد .

کلیسای سنت جان

در کنار خرابه های باستانی افه سوس در کمتر از پنج کیلومتر به کلیسایی میرسید که نامش کلیسای سنت جان است و توسط یکی از امپراطوری های رم شرقی دستور ساختش داده شده بود .این بنای با شکوه یکی از بزرگترین و جامع ترین کلیساهای زمان خود با داشتن شش گنبد بود و در قرن شش میلادی ساخته شد . معماری زیبا و نگارگری ها و تصاویر زیبایی که بدست نقاشان و هنرمندان ان دوره کشیده شده هنوز به قوت خود باقیست و ارامگاه کشیش معروف سنت جان در این کلیسا قرار دارد .با اینکه برخی از قسمت های مجموعه در اثر مرور زمان و حوادث طبیعی از بین رفته و ویران گردیده ولی باز هم مکانی برای عبادت بوده و مورد احترام اهالی منطقه میباشد .

مسجد عیسی بیگ

این مسجد در قرن سیزدهم میلادی به دست سلجوقیان ساخته شد . در ساخت ان از مصالحی مانند سنگ های مرمر و سنگ های بارزش دیگر استفاده گردید و طراحی ان بر طبق مسجد جامعی در سوریه انجام شد . پس از مدتها انرا تبدیل به کاروانسرایی کردند تا مورد استفاده تجارو بازرگانان  و مسافران قرار گیرد . در دوره عثمانی نیز از ان برای عبادت و مرکز مهمی برای نیایش ها و برگزاری نماز  عثمانی ها استفاده میشد .معماری بینظیرش نمود کاملی از معماری سلجوقی و عثمانی ست که دارای دو گنبد میباشد . بازدید از این مسجد را که در شهر سلجوق واقع میباشد به همه ی علامندان به تاریخ و معماری توصیه میکنیم .

 

 


عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبر نامه سفر باتو از جدیدترین تورها با خبر شوید